Na podstawie „WHO Traditional Medicine Strategy 2014-2023”, oraz „National Center for Complementary and Integrative Health 2016 Strategic Plan”
Na całym świecie Medycyna radycyjna jest ważną i często niedoszacowaną częścią opieki zdrowotnej. W niektórych krajach medycyna tradycyjna lub medycyna niekonwencjonalna określane są jako MEDYCYNA KOMPLEMENTARNA, uzupełniająca, wspomagająca istniejący system opieki zdrowotnej.
W odpowiedzi na rezolucję WHA62.13 – Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opracowano Strategię Rozwoju Medycyny Tradycyjnej na lata 2014 – 2023.
Celem strategii jest wspieranie państw członkowskich w:
- wykorzystaniu potencjalnego wkładu Medycyny Tradycyjnej dla zdrowia, odnowy biologicznej i centralnej opieki zdrowotnej
- promowaniu bezpiecznego i skutecznego stosowania Medycyny Tradycyjnej poprzez regulowanie, badanie i integracje produktów Medycyny Tradycyjnej, praktyków i praktyk, w systemach opieki zdrowotnej,
- promowaniu włączenia praktyk Medycyny Komplementarnej do systemu opieki zdrowotnej.
Amerykańskie Centrum NCCAM przedstawiło klasyfikacje dziedzin Medycyny Komplementarnej:
- Całościowy system medyczny: tradycyjna medycyna chińska, naturopatia, homeopatia, Ayurveda.
- Medycyna umysł-ciało: holistyczne podejście do zdrowia wykorzystujące wzajemne powiązania między ciałem, umysłem i psychiką.
- Praktyki aktywne biologicznie: terapie rozwinięte w oparciu o substancje występujące w przyrodzie takie jak zioła, żywność, witaminy oraz inne substancje naturalne.
- Terapie manualne związane z ciałem: polegające na „poruszeniu” części ciała, podobnie jak w przypadku chiropraktyki lub osteopatii (np. refleksterapia).
- Medycyna energetyczna (np. Therapeutic Touch, bioenergoterapia): dziedzina, która zajmuje się zarówno domniemanymi, jak i sprawdzalnymi polami energii (np. czakry, aura).